Stragnų koplyčia – mauzoliejus

Apsilankę ar pravažiuodami pro Stragnų II kaimą, nepraleiskite progos pamatyti išskirtinio ir vieno labiausiai legendomis apipintų objektų – restauruotos Masonų koplyčios – mauzoliejus, kuri įtraukta į kultūros vertybių registrą.

XIXa. pab. šią koplyčią pastatė masonas Bronackis priklausęs Klaipėdos masonų ložei „Memphis“.

Pagal žmonių liudijimus ji buvo skirta žmonos atminimui, kuri ir buvo palaidota  rūsyje – mauzoliejuje, o viršuje įrengta  koplyčia pamaldoms.
Pastatas sumūrytas iš lauko akmenų – viduje buvo naudojami mažesni rieduliai, išorėje didesni, skaldyti. Pagrindinis fasadas  pastatytas iš raudonų plytų, turintis neogotikos architektūros bruožų, dvišlaitis stogas dengtas čerpėmis.

Pokario metais koplyčia buvo stipriai nuniokota, išplėšta.
2020 metais pastatas visapusiškai restauruotas – atnaujinti pamatai, fasadų akmenų ir plytų mūras,  stogo konstrukcija su čerpių danga, stogo mūriniai karnizai, restauruoti frontonų bokšteliai, pagal ikonografinė medžiagą atnaujinta mūrinė skliautinė perdanga bei medinė perdanga virš rūsio, įstatytos medinės durys. Taip pat įrengta nuogrinda, atnaujintas upės apsauginis pylimas.

Tai išties svarbus kultūrinio paveldo objektas, bylojantis apie vienos paslaptingiausių organizacijų pasaulyje – masonų istoriją, kurios brolija Klaipėdoje skaičiuoja jau 234 gyvavimo metus.